Urobte to sami: ako vŕtacie práce, výber potrubia a filtra + 51 fotografií

Voda je naším všetkým, preto je tak dôležité, že v blízkosti súkromného domu je studňa alebo studňa.

Najobľúbenejšie studne, ktoré sa vyznačujú väčšou hĺbkou, čistotou, rýchlym prietokom a dlhou životnosťou.

Ak chcete robiť dobre v krajine vlastnými rukami, budete potrebovať

Technológie a nástroje

Vŕtacie studne, v závislosti od technológie, sú vŕtané alebo bránené, ale vodu možno nezávisle získavať len niekoľkými spôsobmi: pomocou skrutky, čerpadla alebo čerpadla, lana a kovového projektilu.

Vŕtanie závitoviek

V prípade mäkkých a stredne tvrdých pôd je vhodná jednoduchá metóda s technológiou, ale pracná v procese šneku. Vŕtanie bude vyžadovať závitovku - oceľovú rúru so špirálovitými lopatkami, ktorá je rotačne ponorená do horniny a pravidelne vytiahnutá, očistená od zeme a spúšťaná dozadu.

Zakaždým, keď sa potrubie vypestuje hlbšie a hlbšie do zvodnenej vrstvy.

Existujú rôzne vylepšenia šnekov, napríklad zjednodušenie procesu statívu alebo motorizovanej inštalácie. Táto metódaVŕtanie studní je skvelé pre zásobovanie domu domom, záhradou, záhradou alebo vaňou.

Vŕtacie čerpadlo alebo čerpadlo

Najobľúbenejšia metóda čerpadla na vŕtanie studní. Schéma jej organizácie zahŕňa výber budúcej studne a usporiadanie v blízkosti určeného miesta dvoch jám, z ktorých je vzdialená špeciálne naliata voda a v blízkom okolí sa usadí.

Vedľa vodnej jamy je čerpadlo, cez hadicu, z ktorého čerpá vodu a dodáva ho do vrtnej súpravy. Pôda je teda predzmäkčená a umožňuje rýchlejšie dostať sa k zvodnenej vrstve.

Akonáhle studňa dosiahne požadovanú hĺbku, do nej sa vloží polyetylénová alebo polypropylénová rúrka s filtrom na konci metra vo forme dier vyvŕtaných do nej a mriežka s jemnými bunkami z nehrdzavejúceho drôtu navinutá na nich.

Vŕtanie fúkaním a lanami

Najjednoduchším, všestranným, ale pomalým spôsobom vŕtania studne vlastnými rukami je šokové lano.

Univerzálnosť tejto metódy umožňuje použitie na pôde s akoukoľvek tvrdosťou, ktorá nahrádza iba hlavný projektil.

Preto hlinené pôdy vyžadujú kus masívnej kovovej rúrky so skoseným ostrím na konci, lyžicu alebo škrupinu, na ktorej je na konci privarený pružinový ventil, vhodnejší na pružinový ventil a vrták na skalách.

Pri vŕtaní je potrebné inštalovaťlanové zariadenie: statív alebo konštrukcia v tvare L s jednotkou upevnenou na vrchu. Často sa používa elektrický motor s prevodovkou alebo iným motorizovaným systémom.

Technologická schéma metódy zahŕňa periodický vzostup a pád projektilu. Každých 50-60 cm, projektil je odstránený zo zeme a pokračovať v práci, kým sa nedosiahne požadovaná hĺbka.

Potrubie a filter

Ak chcete dosiahnuť vodu s vŕtačkou, je polovica bitky, pretože úlohou nie je len dostať sa k vode, ale aj zdvihnúť ju von. Za týmto účelom sa do vrtu na mieste vŕtačky nainštaluje puzdro, ktorého priemer závisí od veľkosti vyvŕtaného vrtu a typu dodávaného čerpadla.

Pri výbere potrubného materiálu je lepšie vylúčiť azbest alebo zinok a uprednostniť nerezovú oceľ alebo plast.

Na rúrke alebo brúske cez vertikálne štrbiny na brúsenie sa vyvŕtajú štyri horizontálne rady otvorov a filter a jemná sieťovina sú na konci upevnené.

Organizujeme zásobovanie vodou

Vyrobená studňa musí byť vybavená ručne:

V prvom rade je vhodné okamžite upraviť prívod vody na povrch pomocou puzdra a čerpacej stanice, ktorá obsahuje čerpadlo, spätný ventil, nádrž na vodu, dlhú hadicu a kohútiky.

Po druhé, studňa musí byť chránená pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi. Preto je potrebná inštaláciapovrchového bunkra alebo studne, ktoré neumožňujú vstup dažďovej vody, živých tvorov alebo cudzích predmetov do vrtu.

No - prístroj je jednoduchý a nenáročný, o čom svedčia fotografie a videá.

Rúra, vybavená čerpadlom a vodovodnými kohútikmi, však v schopných rukách je schopná dodávať čistú vodu z podzemia do kúpeľného domu alebo domu, čím sa zabezpečuje nepretržitá dodávka vody.

Foto dobre vlastnými rukami