Samonivelačná podlaha: pokyny pre všetky práce krok za krokom. 65 fotografií popisujúcich postup od A do Z

Keď terénne úpravy domu po vyrovnaní podlahy, každý chce mať ideálne lietadlo s krásnym leskom alebo vzorom. Každý rok sa vyvíjajú a zavádzajú nové spôsoby dokončovania obytných priestorov, vrátane samonivelačných podláh, ktoré mohli najprv vykonávať len odborníci.

Vytvrdzovacie, samonivelačné povrchy postupne nahrádzajú niektoré tradičné materiály. Estetika, pohodlie, spoľahlivosť a nedostatok švov sú hlavnými vlastnosťami obsiahnutými v sypkom polyméri.

Táto technológia je ľahko ovládateľná, ak počúvate rady špecialistov.

Čo je dôležité vedieť o samonivelačných podlahách

Nie každý videl estetickú samonivelačnú podlahu s 3D vzorom, ale mnohí na ňu hľadeli v supermarketoch a showroomoch. Ak chcete mať podobnú krásu, najčastejšie sa obráťte na profilové firmy.

Jednoduchá samonivelačná polyuretánová samonivelačná podlaha je však k dispozícii aj pre tých, ktorí radi robia opravy vlastnými rukami.

Podlahy pre hladké dokončovanie musia byť správnepripraviť. Môže byť naliata na pevný povrch:

 • keramické obklady;
 • cementový poter;
 • frakčné plnivá (farebné kamienky);
 • betónové dosky po vyrovnaní;
 • systém „teplej podlahy“ v betóne;
 • drevené podlahy alebo rošty.

V ideálnom prípade sú dokonca aj podlahy veľmi šetrné k životnému prostrediu a bezpečné pre zdravie, pretože nevypúšťajú škodlivé výpary. Potom, čo je polymér rovnomerne rozložený a vytvrdený, vychádza odolná a odolná základňa, ktorá sa nebojí mechanického poškodenia.

Čierny lakovaný polyuretán vyzerá drahý a luxusný, aj keď sa nanáša na bežný betón, ako na fotografii samonivelačnej podlahy.

Na takomto poschodí chcete sedieť, ľahnúť si alebo tancovať - ​​zdá sa to teplé a pohodlné. Je to skvelé riešenie pre mnoho interiérových štýlov.

Dnes je k dispozícii mnoho odtieňov, takže bezšvový povrch zušľachťuje akýkoľvek koncept dizajnu. Najvyhľadávanejšie sú monochromatické tmavé podlahy s lesklým efektom. Profilové firmy však zvládajú nové technológie, aby zákazníkom ponúkli komplexné farebné a mozaikové variácie.

Odborníci odporúčajú monitorovať hrúbku samonivelačnej vrstvy. Tenký povlak do 1,5 mm, pri silnom zaťažení môže prasknúť alebo deformovať. Hrubá vrstva dlho schne a je nákladná a často sa stráca pocit ľahkosti. Pre staré a vedľajšie domy nie je táto možnosť vhodná.

Polyméry sú trochu podobné vlastnostiam "živej hmoty", zatiaľ čo pri práci s nimi potrebujeme určité parametre teploty a parametre vlhkosti.

Pri vytvrdzovaní by mala byť pri izbovej teplote, bez prievanu, mierna vlhkosť - až 80%. Potom bude distribúcia a "nastavenie" rovnomerné a štruktúra povlaku nájde najlepšie parametre pre estetiku.

O bezpečnostných opatreniach

Práca sa vykonáva v ochranných okuliaroch, rukaviciach, uzavretých šatách a špeciálnych topánkach, „paint-and-shoes“.

Alkalická reakcia pri miešaní roztoku polyméru môže spôsobiť popáleniny. Aby nedošlo k vdychovaniu "chemického" zápachu tekutej zmesi, predtým, ako urobíte samonivelačnú podlahu, skladujte s respirátorom.

Po ukončení procesu musí byť miestnosť vetraná, ale bez náhlych zmien teploty a veľkých prúdov.

Príprava podláh na konečnú úpravu kvapalným polymérom

Bez ohľadu na povrch podlahy spĺňa základné požiadavky:

 • holistické (bez trhlín a defektov);
 • rovné;
 • čisté (bez jemného zavesenia);
 • suché.

Upozornenie: Hoci samonivelačné zmesi dokážu „zistiť“ nepatrný rozdiel v úrovni podlahy, viditeľné hrbole a yamíny sú neprijateľné.

Je nevyhnutné, aby sa základňa pred naliatím samonivelačnej podlahy zladila s úrovňou budovy.

Drevené podlahy nie sú najviac.Najlepší základ na zakrytie vrstvou polyuretánu. Ale pre tých, ktorí sú šťastní majitelia mozaiky panel na podlahe, bude to najlepšie "zachovanie" umelecké položenie parkiet.

Takýto základ je vyrobený zo vzácnych druhov dreva, je veľmi drahý. Aby sa nepoškodil pôvodný vzhľad, je lepšie zveriť špecialistov na odlievanie. Ak sa rozhodne kombinovať samonivelačné podlahy s bežnými drevenými parketami, budete musieť vykonať čistenie a leštenie špeciálnym strojom.

Predtým odstránia základnú dosku a nainštalujú novú, na ktorej môžete skryť niektoré komunikácie.

Pripravená drevená podlaha by sa mala vysať a odmastiť akýmkoľvek aktívnym detergentom.

Trhliny a skrátené tyče pozdĺž stien sú lepšie utesnené akoukoľvek maltou, budú pokryté soklom.

Tip: Drevo, dokonca konzervované, je „živý materiál“, takže môže reagovať na akékoľvek zmeny. Nemali by ste šetriť na materiáli tak, aby tenká vrstva polyméru nepraskla.

Pevný betónový podklad je vhodnejší pre samonivelačnú podlahu. Kvalitný cementový poter je lepšie zveriť špecialistom, ak nie sú k dispozícii žiadne predchádzajúce skúsenosti. Začiatočníci sa len zriedka vyrovnávajú s úlohou urobiť perfektnú horizontálnu.

Odporúča sa ponechať dokončenú betónovú podlahu na státie až 1 mesiac pri izbovej teplote a optimálnej vlhkosti.

Sklerometer kontroluje pevnosť, úroveň - horizontálnu. Potom sú podlahy brúsené, vysávané a potiahnuté polymérom. V prípade potreby dodatočne spracujte samonivelačnú zmes.

Na keramické obklady sú vhodné rovnaké špičky ako drevené a betónové podlahy. Na pripravený povrch by nemali byť žiadne chyby a nečistoty.

Hoci materiály obkladačiek sú už celkom estetické, ich hlavnou nevýhodou sú švy. Musia byť dodatočne naplnené alebo potiahnuté tesniacim prostriedkom, aby sa ušetrilo na polyuretáne. Je to pre dokonalú bezšvovú povrchovú úpravu pomocou "povrchovej úpravy" s hladkým povrchom.

Matné dlaždice môžu byť bezšvové lesk alebo zrkadlo. Pred nanesením polyméru je žiaduce chodiť po podlahe so základným náterom - pre lepšiu priľnavosť, aby sa zabránilo vzniku bublín.

Pre porézny podklad sa odporúčajú vysoko viskózne nátery, ktoré sa nanášajú valčekom alebo širokým štetcom. Opakovaná vrstva sa nanáša až po predchádzajúcom úplnom vysušení.

Aký dekor si vybrať pre hromadnú podlahu?

Každá povrchová úprava má vlastnosti, ktoré spolu vytvárajú špeciálny efekt. Samonivelačné podlahy - obvyklé kvapalné médium, ktoré sa šíri, vytvrdzuje a po vysušení spĺňa uvedené vlastnosti.

Dekor sa robí iným spôsobom, napríklad pridaním „farby“ (pigmentu), kremenného piesku a kremíkainé inklúzie. Podlahy s "čipmi" alebo farebnými inklúziami sa získajú pridaním akrylovej farby.

Polyméry a zásady rôznych farieb dávajú vzorované podlahy alebo originálny vzor.

Posledná etapa

Na prípravu roztoku polyméru a jeho rovnomerné rozdelenie bude potrebné: \ t

 • vedrá, malé nádoby alebo iné nádoby na miešanie kalu;
 • nástroj s dýzou na získanie roztoku požadovanej konzistencie;
 • valec s dýzami;
 • stierky a špachtle na rozptýlenie roztoku (široké, s výhodou dlhou rukoväťou;
 • )
 • plastová fólia;
 • rozpúšťadlo (na čistenie nástroja po práci);
 • úroveň budovy;
 • zmesi na vypĺňanie trhlín;
 • sklerometer a vlhkomer.

Na získanie vysokokvalitného pokrytia je dôležité rešpektovať pomer uvedený na obale výrobcu. Najprv nalejte potrebné množstvo vody do nádoby, nalejte do nej suchú zmes. Roztok sa mieša s vrtákom s lopatkami (na dýze) v malých intervaloch približne 10-15 minút.

Keď je kvapalný polymér pripravený, skontrolujte konzistenciu podľa stupňa rozmetávania. Polyuretán naliaty na horizontálne namontované sklo by mal byť rozložený vo vrstve 17-18 mm. Zvyčajne všetko funguje, ak budete postupovať podľa odporúčaní.

Ak je podiel zlomený, vrstva bude hrubšia alebo tenšia. Môže sa nastaviť pridaním vody alebo suchej zmesi.

Odporúčania na distribúciu kvapalného polyméru na polotovaroch

Je zvykom začať všetky práce, ktoré stoja na zemi, od okien k dverám sprava doľava - to nie je nevyhnutné, ale pohodlné.

Na to, aby sa dali podlahy do miestností naraz, mal by byť dostatok času. Ak sa to deje za niekoľko dní, potom výškové rozdiely a prepätia sú nevyhnutné.

Roztok sa naleje na kravatu v rovnobežných prúžkoch proti stene a roztiahne sa širokou špachtľou.

Okrem toho je roztok navíjaný valčekom s ihlovou tryskou, aby sa zabránilo prepadom tuhnúceho polyméru. Ak sa vytvorili vzduchové bubliny, musí sa odstrániť porucha.

Pri vylievaní ďalšej dávky robíme to isté, kým nie je zakrytá celá plocha. Keď je práca dokončená, podlaha môže byť počas vetrania pokrytá plastovým obalom tak, aby sa prach počas doby vytvrdnutia neusadil.

Tenké vrstvy hotového polyméru sa môžu v novo aplikovanom povlaku utopiť, aby sa získal pôvodný vzor.

Pre lesk na laky potrebujete polyuretánový lak, špeciálne navrhnutý na zlepšenie estetických vlastností.

Na dokončenie procesu do 1 hodiny je potrebné pracovať rýchlo, kým polyuretán nestvrdne.

Po týždni konečne podlaha „dozrie“, môžete zapnúť vnútorné kúrenie pomocou vykurovacieho kábla a prejsť pozdĺžpodlahy bez strachu z poškodenia.

Fotografie samonivelačnej podlahy vlastnými rukami