Putty DIY: master trieda na externý a interný putty + 83 fotografií

Utesňovanie stien nie je len povinnou generálnou opravou, ale aj nevyhnutným postupom pred čiastočnými kozmetickými zmenami v interiéri.

Aby ste si mohli vychutnať proces a výsledok pri maľovaní a obkladaní stien vlastnými rukami, musíte sa najprv naučiť, ako sa dá tmeliť, inak sa môžu nepravidelnosti, vrásky a jamky objavujúce sa na čerstvo natretých stenách stať dlhotrvajúcou ukážkou bezdomovectva domáceho remeselníka.

Druhy materiálov na tmely

Tmel - materiál, ktorý pokrýva stenu pri vyrovnaní, sa predáva v hotovej forme alebo ako suchá zmes. Komerčne dostupný sortiment je nielen kvalita, ale aj zloženie.

Najuniverzálnejšie sú suché sadrové zmesi, ktoré sú vhodné na úpravu akýchkoľvek povrchov, ľahko sa nanášajú a pri sušení si zachovávajú svoj tvar. Pre maximálnu odolnosť proti vlhkosti sa používajú cementové zmesi.

Existujú aj hotové roztoky na báze sadrovo-cementového cementu na polymérnej emulzii, ktoré kombinujú všetky pozitívne účinky sadry a cementového tmelu. Kapacita s týmto tmelom musí byť uzavretá, rýchlo schne a stráca na kvalite.

Najvyššia kvalitaukazovatele pre akrylové zmesi: sú drahšie, predávajú sa v suchej a zriedenej forme.

Suchý tmelný prášok sa zriedi vodou s použitím stavebného mixéra, nulové riedenia sa zvyčajne môžu odčítať na obale.

Hlavnou vecou je získať homogénnu hmotu, ktorá nie je príliš tekutá na to, aby odtekala zo stien, a nie príliš pevná - na zabezpečenie dokonalej priľnavosti k povrchu.

Je potrebné pripomenúť, že roztoky hotového tmelu, bez ohľadu na to, či sa vyrábajú zo suchej zmesi alebo z otvorenej nádoby s hotovým tmelom, sú krátkodobé, nie sú vhodné na použitie po 24 hodinách.

Fázovacie stupne

Ak chcete pripraviť na tmel, je potrebné vyčistiť steny - odstrániť vrstvu starých tapiet, farby, ak je forma, zaobchádzať s povrchom so špeciálnymi riešeniami.

Po vyčistení musíte počkať na čas potrebný na vyschnutie stien a stropu. Potom je potrebné vytvoriť jednovrstvový alebo dvojvrstvový základný náter, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu odolnú voči vlhkosti a uľahčí priľnavosť tmelového materiálu k povrchu.

Počas vyrovnávania stien s tmelom sa používajú dve špachtle, ktoré majú väčšiu veľkosť - aby sa odobrala časť zmesi a druhá - aby sa použila. Rozmery nástrojov závisia od veľkosti ošetrovanej oblasti. Na spracovanie rohov sa používajú špeciálne uhlové špachtle.

Zmes, ktorá by mala maťKonzistencia kyslej smotany sa aplikuje na stenu hladkými pohybmi v polkruhu.

Pri nerovnom povrchu stien sú upevnené špeciálnou sieťkou, na ktorú je nanesená prvá vrstva tmelu. Explicitné a lokalizované chyby sú spracované samostatne.

Po vysušení sa nanesie druhá vrstva, ktorej povrch sa upraví výškovo a olovnicami. Potom - konečná tenká vrstva, ktorá môže byť vyrobená zo špeciálnych zmesí, ktoré poskytujú maximálnu hladkosť.

Posledným stupňom vyrovnania stien je ich spracovanie s brúsnymi kožami na špeciálnom držiaku. Ak je tmel pod tapetou, je potrebné aplikovať kože s veľkosťou zrna od 80 do 120, ak sa vykonáva náter, aplikovať viac granulárnych kožiek - p120-150.

Blízko dokonalý povrch stien je nielen estetický, ale aj hygienický na opravu a minimalizuje akumuláciu prachu a pravdepodobnosť škodlivých hubových kultúr v dome.

Dekoračná omietka DIY

Po zvládnutí jednoduchých zručností pri nanášaní a tmelení stien a pri získavaní skúseností s pestovaním a aplikáciou rôznych zmesí sa môže začať zaujímavejší a kreatívnejší proces výroby dekoratívnej omietky, textúrovanej vonkajšej vrstvy.

Moderné zmesi na tmely obsahujú polyméry, ktoré sú v štádiu sušeniaposkytnúť plasticitu potrebnú na získanie dekoratívnej nerovnej textúry. Môžete použiť bežné valce aj špeciálne šablóny.

Najúspornejším z mnohých možností by bolo vytvoriť jednoduchý sadrový tmel s prídavkom lepidla PVA, vody a farby.

Varianty dekoratívneho tmelu uvedené na fotografii sú schopné podnietiť predstavivosť a inšpirovať sa k odvážnym experimentom každého, kto už zvládol základy kozmetických opráv.

Foto putty vlastnými rukami