Pieskovisko si to urobte sami. Ako stavať: kryté alebo otvorené? 56 fotografií nápadov rôznych možností

Keď sú v rodine deti, je dôležité zorganizovať si voľný čas, najmä na dachách, keď sú rodičia zaneprázdnení v záhrade. Zlepšenie detského ihriska začína myšlienkou na zdobenie pieskoviska vlastnými rukami.

V súčasnosti sa navrhlo mnoho zaujímavých možností - od viacúrovňových štruktúr vo forme lodí s plachtami až po najjednoduchší sortiment pneumatík. Dôležité je však nielen originálny dizajn a pohodlie, ale aj bezpečnosť miesta pre vzrušujúcu detskú hru.

Aké materiály sa používajú na stavbu pieskovísk

Chata je miestom, kde sa na záchranu využíva všetko, čo sa očakávalo v garáži, kôlni, balkóne a medziposchodí.

Väčšina odložených „len v prípade“ je vhodná aj na detské ihrisko s detským pieskoviskom:

 • tehly a penové bloky;
 • drevené kliny a tyče;
 • orezávacie dosky;
 • staré lyže;
 • kusy plachtoviny a maskovacie sieťoviny;
 • plastové fľaše;
 • plešaté pneumatiky.

Prítomnosi vhodného materiálu urćuje tvar, veíkosi a výśku strán postaveného pieskoviska.

Pre maximálne pohodlie ajej hygiena by mala byť:

 • kryt;
 • markíza, baldachýn alebo "huba";
 • lietadlá na pokladanie „perličiek“;
 • lavica alebo sedadlo;
 • úložný priestor na lopaty, hrable, formy a vedrá.

V prípade potreby si zakúpte ďalšie materiály. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kvalite farby, ktorá otvára boky pieskoviska. Mal by byť netoxický, bez zápachu, rýchlo schnúť a nelepiť na prsty.

Je žiaduce vykonávať maliarske práce v neprítomnosti detí, ktoré ukazujú konečný výsledok ako dar ako pieskovisko v jasných farbách.

Tipy pre učiteľov a lekárov

Pieskovisko je potrebné nielen na to, aby zaberalo dieťa s niečím, ale je užitočné aj pre jeho rozvoj.

Stavba postavy rozvíja priestorové myslenie, jemné motorické zručnosti a tvorivý potenciál dieťaťa. Dvaja alebo traja spoločníci na rovnakom pieskovisku - schopnosť komunikovať a učiť sa budovať vzťahy.

Ak sú ambície vlastníckych práv príliš vyvinuté u detí, odporúča sa vybudovať niekoľko oddelení s pieskom a dať svoj inventár.

Kvalita piesku v pieskoviskách v krajine, ako aj predškolské zariadenia, má osobitné požiadavky. Najlepší čerstvý riečny alebo lomový piesok, ktorý sa nevyhnutne preoseje, odstraňuje veľké frakcie, sklo a zvyšky.

Počas hry sa postupne rozpadá a šíri sa po obvode, upcháva sa prachom a záhradouvegetácie. Postupom času, to nie je len naplnený, ale tiež zmenil 2-3 krát v lete.

Zo sprchy je piesok pokrytý vekom alebo hustým polyetylénom, upevňujúcim závažia pozdĺž okrajov. Najhoršie zo všetkého je, že ak sa zbláznené mačky alebo vtáky sedia na vrchole stromu, dostali sa do zvyku šplhať. Ohrozuje červy a iné parazity, ako aj infekčné ochorenia.

Detské pieskovisko by malo byť uzavreté pred neočakávanými „návštevníkmi“ a z miesta by sa mal zobrať odpad z piesku. Pohodlné krytie piesku sa dá ľahko vytvoriť zo zvyškov starého nábytku, nafukovacích člnov a iných šrotových materiálov.

Výber miesta pre detské pieskovisko

Je žiaduce spresniť obľúbené miesto pre detské hry s pieskom. Trávnik alebo dlažobné dosky sú oveľa lepšie ako opustený trávnik s koreňmi a konármi.

V ideálnom prípade je to obhospodarované miesto so zeleným trávnikom, ale postupne bude pokryté pieskom. Pieskovisko môže byť postavené medzi kvetinovými záhonmi, hneď vedľa záhradnej cesty v krajinnom dizajne, keď nie je iné miesto.

Najlepšie umiestnenie detského ihriska je oproti kuchynským oknám, kde matka a babička často varia. Dieťa bude viditeľné, ale nikto ho nebude rozptyľovať od vzrušujúcej hry.

Tip: Ak nie je k dispozícii žiadne vhodné miesto (okolo záhradnej a zeleninovej záhrady), mobilná pieskovnica vo forme škatuľky na kolieskach môže byť posunutá pod oknom alebo odstránená na iné miesto pozdĺž tvrdého povrchu dvora.

Ale potrebujúbyť veľmi pozorný pri jazde auta alebo motocykla.

Pozor: Nie je žiaduce stavať pieskovisko pod stromom, z ktorého padajú kvety, konáre, listy a zrelé plody. Vosy a muchy, ktoré sú pre deti nebezpečné, sa hrnú do hnijúceho ovocia. Húsenice môžu padať z konárov. Pri ošetrovaní stromov zo záhradných škodcov sa toxické chemikálie môžu dostať do pieskoviska.

Ako si vyrobiť lacný pieskovisko dacha vlastnými rukami

Najjednoduchšia štruktúra okresného tvaru je vyrobená z veľkej pneumatiky. V tomto prípade nie sú potrebné žiadne výkresy pieskoviska a dodatočné náklady.

 • Na pripravenom mieste označte miesto, kde bude pneumatika stáť s pieskom.
 • Dno je upevnené na zemi alebo na asfaltovej pôde kovovými kolíkmi, pneumatiku je možné čiastočne vykopať.
 • Spodná časť „veľkoobjemovej nádrže“ je pokrytá plachtou tak, aby sa zvieratá zo zeme neplazili do piesku.
 • Povrch pneumatiky je natretý podľa vlastného uváženia, ale môže byť ponechaný nepotiahnutý.
 • V blízkosti je žiaduce nainštalovať lavicu a markízu, ale slnečník je dostačujúci, ak je dieťa zriedka v krajine.

Ďalšou možnosťou je klasické štvorcové alebo obdĺžnikové pieskovisko s drevenými stranami. Vyrába sa zo zvyškov hranových dosiek s výškou 20-30 cm, pre čo najjednoduchšiu konštrukciu je potrebný výkres, ktorý presne vypočíta spotrebu materiálu a označí rezanie dosiek.

Deti sa cítia pohodlne pri nárazochv rohoch sú lavičky alebo trojuholníkové priečky, na vrchole je markíza zo slnka alebo „huba“, ako na fotografii.

Pre 2-3 deti je lepšie vytvoriť priestranné pieskovisko. Každá konštrukcia v rohoch je upevnená kolíkmi. Je lepšie dláždiť dno s dutými tehlami - vynikajúce odvodnenie a pevný základ.

Deti ako farebné pieskoviská ľubovoľného tvaru z pňov alebo atraktívnych predmetov.

Existujú zložitejšie nápady na navrhovanie pieskoviska v krajinnom dizajne - celé detské mesto so šmýkačkami a domami. Pre konštrukciu, raketu, loď, písací stroj alebo komoru potrebujete vysoké náklady a majster ruky.

Ak v rodine nie je žiadny starý otec alebo otec, ktorý by dokázal vytvoriť skutočné prázdninové majstrovské dielo pod pieskom, nemali by ste dieťaťu takúto radosť popierať. Môžete pozvať špecialistu z profilovej firmy a ukázať mu príklad z našej galérie.

Fotografie pieskoviska vlastnými rukami