Ostriace vŕtačky vlastnými rukami: najlepší spôsob, ako ostriť. 58 vytvorenie fotografického nástroja

Vŕtačky by mali byť vysoko kvalitné a dobre brúsené v práci profesionálneho majstra. V dávnych dobách, brúsenie vŕtačky vyrobené ručne.

Doteraz sa objavili špeciálne zariadenia na brúsenie vŕtacích strojov a ich konštrukcia je veľmi jednoduchá.

Na čo sa sústreďuje?

Ak je vrták tupý, potom je veľmi ťažké a niekedy nemožné vrtať povrch. Za zmienku tiež stojí, že pri rôznych typoch povrchov by vrtáky mali mať určitý uhol brúsenia, napríklad u plastového povrchu bude uhol 30 stupňov, u kalenej ocele tento uhol bude 130 stupňov.

V prípadoch, keď sa nevyžaduje dokonale vyvŕtaný otvor, uhol ostrenia môže byť 90 stupňov.

Ako vykonať správny vŕtací vrták

Ostrenie vrtáka možno vykonať ručne brúsnymi kotúčmi. Počas ostrenia sa musí vrták držať na pracovnom povrchu. Držte chvost vrtáka na druhú stranu.

Strana vrtáka musí byť pritlačená k brúsnemu kotúču. Potom sa odporúča otáčať s najvyššou opatrnosťou, v dôsledku čoho ostrie bude mať požadovaný uhol a štruktúru.

Ostrenie vrtáka by sa malo vykonať na každej strane samostatne. Musíte tiež zabezpečiť, aby sa hrot vrtáka nachádzal presne v strede v čase ostrenia rezného dielu. Toto by sa malo vykonať správne, pretože chyba pri ostrení môže viesť k tomu, že vrták bude kosiť do strán.

Ostrenie vŕtačky vlastnými rukami nie je najlepší spôsob, pretože môže niesť niekoľko nepresností, napríklad rezné hrany nemusia byť správne vzhľadom na os nástroja.

Ostriace zariadenie

Zariadenie je určené na brúsenie slepých alebo cez vŕtačky z liatiny a ocele. Takéto zariadenie je vyrobené s prihliadnutím na typy ostrenia, ako aj jeho veľkosť. Na stroji je ľahké meniť uhol ostrenia.

Existujú dva typy zariadení, ktoré pomôžu zaostriť vŕtačku tejto domácnosti a priemyselného stroja. V prvom prípade brúsne zariadenie zaberá málo miesta a perfektne sa hodí na prácu v dome, ale takýto stroj môže ostriť len malé vrtáky.

Priemyselné stroje, ktoré sú vyrobené na brúsenie vrtákov s veľkým priemerom, majú veľký výkon. Priemyselný stroj má svorku a kruh na ostrenie.

S týmto zariadením sa ostrenie vŕtačky vykonáva pod dohľadom obsluhy, ktorá proces ľahko ovláda. Takéto zariadenia sú určené na dlhodobú prevádzku.

Ako vyrobiť stroj na brúsenie vrtákov s vlastnýmrukami

Budeme potrebovať tieto materiály: brúsny kotúč, spínač, motor s dobrým výkonom, stojan, vodiče, náprava a zástrčka. Pre bezpečné používanie stroja musí mať tiež puzdro, mimo ktorého je potrebné na prácu umiestniť os s brúsnym kotúčom.

Najprv musíte určiť miesto inštalácie stroja, pretože bude pripojený k zásuvke.

Naše zariadenie by sa tiež malo umiestniť na stôl, najlepšie z kovu, kde bude potrebné motor umiestniť, a umiestniť značky na vytvorenie otvorov pre skrutky.

Na hriadeľ motora je nasadený brúsny kotúč. Aby ste ho upevnili na hriadeľ, musíte najprv položiť podložku, potom disk a opäť podložku. Potom namontujte montážnu maticu na vopred pripravený závit na hriadeli.

Ako motor pre naše zariadenie je motor z práčky dokonalý. Výkon motora bude postačujúci pre proces brúsenia. Drôty sa môžu brať aj z improvizovaných zariadení.

Pripojte vodiče k štartéru, ktorý by mal byť s tromi otvorenými kontaktmi. Vinutie musí byť schopné zapojiť fázové vedenia pomocou dvoch štartérov zapojených do série.

Tlačidlo vypnutia musí byť pripojené k NC a tlačidlo štart bude pripojené k HP a musí byť paralelné s dvomi kontaktmi HP štartéra.

Stlačením tlačidla napájania sa vinutie zapne, čím sa obvody musia zatvoriť. Keď sa tlačidlo uvoľní, napätie aplikované na štartér sa nesmie odstrániť. Pri vypínaní by sa mal motor zastaviť.

Samotný motor je bezpečné zariadenie, ale na ochranu jeho mechanizmov pred prachom je potrebné vytvoriť rám, ktorý ho ochráni pred vystavením životného prostredia.

Na jeho výrobu môžete použiť kovovú skriňu alebo vytvoriť ochranné sklo zo skla. Tiež je potrebné nainštalovať kryt, ktorý zakrýva koniec disku o tretinu. Chráni pracovníka, ak sa brúsny kotúč praskne.

Foto ostriace vŕtačky vlastnými rukami