Kŕmny žľab pre vtáky si to urobte sami zo šrotu: originálne a jednoduché nápady (81 fotografií + video)

Vtáky vo voľnej prírode potrebujú ochranu a starostlivosť. Pre nich je obzvlášť ťažké prísť počas zimy: keď vonku mrzne, je ťažké nájsť prístrešie a jedlo.

Preto sa starostliví ľudia snažia čo najviac nakŕmiť našich mladších „bratov“. Jedným zo spôsobov, ktoré umožnia nielen pomôcť vtákom, ale aj ozdobiť vašu záhradu, je podávač vyrobený zo šrotových materiálov.

V tomto článku sme zozbierali niekoľko z najprístupnejších možností - so zameraním na opisy a fotografie, s použitím už nepotrebných položiek (plastové fľaše alebo staré jedlá), môžete ľahko usporiadať miesto, kde sa vtáky budú zhromažďovať.

Výber materiálu

Po vyhodnotení zdrojov, ktoré máte k dispozícii na vytvorenie podávača, si môžete vybrať nápad podľa svojich predstáv. Treba však pripomenúť, že konfigurácia závisí nielen od jej vzhľadu, ale od takých praktických vlastností, ako je stabilita.

Preto by mal dobrý háj spĺňať tieto požiadavky:

Odolnosť proti opotrebeniu atrvanlivosť. Prednosť by sa mala venovať drevu alebo plastu, ktoré sú schopné odolať poveternostným podmienkam, nie sú namočené v daždi a snehu, pričom sa nezrážajú pri nárazoch vetra.

Okrem toho samotné vtáky často spôsobujú poškodenie krmítka - pri hľadaní omrvinky, zobákov a pazúrov poškriabajú a roztrhnú krehké materiály.

Náležitá veľkosť. Pamätajte si, že ak vyrežete malý podávač, napríklad z tetrapacku, potom veľké vtáky z neho nebudú môcť jesť, a malé začnú bojovať o miesto a striasť jedlo na zem.

Nedostatok ostrých hrán, "lezenie" karafiátov atď. Vtáky sú veľmi jemné tvory, ich ochrana pred perami a koža na ich labkách nemôže zabrániť porezaniu špicatých predmetov, takže sa uistite, že váš podávač nie je pre nich nebezpečný, najmä ak je vyrobený zo skla, plastu alebo z platní!

Umiestnenie a montáž

Výber správneho miesta je rozhodujúcim momentom!

Výber najvhodnejšej pozície z hľadiska krajinného dizajnu: \ t

Prístupnosť pre vtáky. Možno, že podávač bude z nich uzavretý hustými vetvami, alebo naopak príliš otvorený, a potom, v silnom vetre, vtáky jednoducho nebudú môcť dostať sa k nemu blízko.

Nedostupnosť pre mačky. Tieto zvieratá sú vynikajúci lovci, najmä tí, ktorí žijú v dedinách a rekreačných dedinách. Sú silnejšie, rýchlejšie a agilnejšie ako ich kolegovia v domácnosti, a pretokorytnačka, môže spôsobiť veľké škody vtáčej komunite.

Nápady na vytvorenie vlastného žľabu

Existuje veľké množstvo rôznych typov podávačov - to všetko závisí od vašej predstavivosti a dostupných materiálov.

Pokúsime sa zvážiť najjednoduchšie a najoriginálnejšie myšlienky.

Dom z dreva alebo preglejky

Napriek zdanlivej zložitosti môže byť takáto konštrukcia celkom zmontovaná, ak existujú nepotrebné dosky, drevo, korálek, preglejka a samozrejme špeciálne lepidlo alebo klince.

Mal by sa zakladať na ťažkom, dokonca rovinnom. Na výrobu stien a striech budete potrebovať kresbu, je však možné s okom robiť.

Drevený podávač, v závislosti od toho, akú veľkú pozornosť mu venujete, sa môže stať nielen miestom pre kŕmenie vtákov, ale aj elegantnou výzdobou vašej záhrady.

Žľab na kŕmenie z plastových fliaš

Tento typ podávača je vyrobený veľmi ľahko a je skvelý, ak sa rozhodnete zapojiť deti do procesu tvorby. Je potrebné znížiť jeden alebo dva otvory vo fľaši tak, aby bolo možné nielen naplniť krmivo, ale prístup k nemu nie je zložitý.

Samozrejme, stojí za to pokúsiť sa ostrihať ostré a nie príliš ostré hrany (okrem toho je vhodné ich prilepiť lepiacou páskou).

Ak steAk použijete malú fľašu (1,5-2 litre), môžete to urobiť dvomi spôsobmi: vyrezať štvorcový alebo obdĺžnikový otvor vo fľaši alebo vybrať tvar písmena U, aby ste mohli ohnúť kus plastu a vytvoriť priezor.

V prípade, že sa rozhodnete použiť veľkú fľašu (5-6 litrov, v ktorej sa zvyčajne predáva pitná voda), môžete urobiť veľký bočný rez. Tak bude možné nielen vyplniť viac potravín, ale aj dať priestor vtákom na manévrovanie.

Aby sa zabránilo rozbitiu svetelnej fľaše vetrom, stojí za to položiť kameň alebo časť tehly na dno. To platí aj pre nasledujúci typ podávača.

Krmítko na vtáky Tetrapack

Na výrobu vtáčieho podávača môžete použiť aj džbány alebo krabice na víno.

Za týmto účelom sa riaďte rovnakou technológiou ako v predchádzajúcom prípade: označte rez, vyrežte formulár, prilepte lepiacu pásku (alebo lepiacu pásku) na spodnú stranu otvoru a potom vytvorte otvory pre silné lano v hornej časti tetrabalu. Zostáva zavesiť podávač do zvoleného umiestnenia.

Podávač z krabíc na topánky

Kartón, z ktorého je krabica na obuv vyrobená, nemôže byť považovaný za trvanlivý materiál, ale je dostatočne odolný voči vlhkosti a ak je vonku studený, môže sa tento podávač zavesiť až na jar.

Techniky výroby krmív, ako v predchádzajúcich prípadoch, sú tiež veľmi jednoduché: vyrobiť štyri alebo šesť otvorovpre lano, narezané na boky a dať hmotnosť na dno - pre stabilitu.

Ďalšie možnosti

Uvedené možnosti sú veľmi obľúbené - takéto kŕmidlá možno nájsť na každej chate. Ak chcete vytvoriť jedinečný žľab vlastnými rukami, mali by ste si vziať nezvyčajné materiály, napríklad starý riad: šálku a tanierik.

V jesennom období môžete vyrezať kúsok z tekvice alebo cukety, v zime môžete použiť polovice pomaranča, ktoré boli ošúpané. Takéto podávače prekvapia vašich susedov a nepochybne ozdobia záhradu!

Fotografie kŕmidiel pre vtáky vlastnými rukami