Do-it-yourself solárny článok: jednoduchý spôsob, ako stavať. Schémy, nákresy, tipy na výber materiálov + 66 fotografií

Dopyt po alternatívnych zdrojoch energie sa každým dňom zvyšuje. Remeselníci sa aktívne učia, ako vytvoriť solárnu batériu vlastnými rukami.

Prípravná fáza: čo potrebujete vedieť o solárnych batériách

V prípade vlastnej výroby solárnej batérie môžete použiť špeciálne zakúpené polotovary a čo najlepšie využiť materiál dostupný v domácej dielni - diódy, tranzistory, fólie.

Solárne batérie vo väčšine prípadov nemôžu nahradiť plnohodnotnú elektráreň a na prevádzku elektrických spotrebičov s vysokým výkonom poskytujú pracovné napätie 220 V. Obmedzenia vyplývajú z ich vysokých nákladov a veľkého priestoru voľného priestoru pre inštaláciu.

Často sa používajú ako dodatočný zdroj energie a pre neelektrifikované prímestské oblasti.

Účinnosť solárnych článkov závisí od poveternostných podmienok, intenzity toku slnečného svetla, uhla dopadu svetelného toku.

Malý počet jasných dní v konkrétnom regióne, silný tieň krajiny, môže byť príčinou ekonomickej neziskovosti nového zariadenia: doba návratnosti bude dlhšia ako životnosť (až 30 rokov).

Miesto na inštalovanie solárneho panelu pre vašu domácnosť by malo byť dobre osvetlené, prednostne umiestnené nad úrovňou zeme (na streche) a samotný dizajn by mal byť schopný opraviť svoju polohu v priestore tak, aby slnečné lúče padali kolmo na povrch fotočlánkov.

Ako nezávisle navrhnúť solárnu batériu

Na zostavenie solárnej batérie, ktorú potrebujete:

  • Vytvorte rám - rám z hliníkových rohov alebo drevených lamiel. Tvar tela, a teda aj tvar solárnej batérie, si môžete vybrať ľubovoľný. Je potrebné pripraviť podklad z drevovláknitej dosky a ochranného skla vo veľkosti.
  • Solárne články. Najdôležitejšia fáza: konečná účinnosť batérie závisí od kvality spájkovania. 3. Umiestnite dosku do rámu a tesnenie - posledná fáza práce.

Hlavná časť solárnej batérie pozostáva z fotovoltaických článkov, ktoré premieňajú energiu denného svetla na elektrickú energiu.

Priemysel vyrába 3 typy dosiek: monokryštálový, polykryštalický a tenký film (amorfný). Iba prvé 2 sú cenovo dostupné a zakúpené ako prázdne miesta pre budúce domáce experimenty.

Rozdiel medzi nimi spočíva v účinnosti - až 14% a 9% trvanlivosti - 30 a 20 rokov prevádzky a citlivosti na intenzitu slnečného svetla.

Iba batérie s polykryštalickými vodičmi neznižujú výrobu elektrickej energie v oblačnom počasí.

Je zmysluplné kupovať diskontované fotovoltaické články druhej triedy - nie sú vhodné na priemyselné účely a existujúce chyby neznižujú kvalitu domácich výrobkov.

Požadované fotobunky musia byť spájkované. Samostatný prvok dáva napätie 0,5 V, zvyčajne domáci remeselníci sa riadia menovitým napätím hotového výrobku 18 V.

Správne kombinovanie obvodu, je ľahké dosiahnuť požadované vlastnosti spotrebiteľa: paralelné pripojenie zvyšuje silu prúdu, sériové napätie.

Na pracovnej ploche by mala byť spájkovačka, tavidlo a spájka. Cínový drôt, tavidlo bez kyselín, ktoré zanecháva aspoň stopy tuku.

Silikónové oblátky sú umiestnené na ochrannom skle, ponechávajúc medzeru 5 mm: pri zahrievaní sa fotobunky rozširujú. Pri spájaní je dôležité dbať na polaritu - stopy s negatívnym znamienkom a kladné nie je ťažké rozlíšiť.

Je lepšie kúpiť solárne články s plochými vodičmi, ktoré sú už spájané so solárnymi článkami, a samostatne ich zlučovať do reťazca. Extrémne prvky reťaze sú zobrazené na spoločnej zbernici.

Okrem toho, Schottkyho dióda 31DQ03 alebo podobná by mala byť spájkovaná, aby sa zabránilo samovybíjaniu batérie v neaktívnom stave.

Jadro solárnej batérie je pripravené, zostáva v pripravenom prípade. Potom sa do stredu každej jednotlivej fotobunky aplikuje jedna kvapka odolná voči teplu.tmel (ak niekoľko kvapiek, potom pri expanzii zo zahrievania môže doska prasknúť) a jemne zakrytý substrátom, potom vekom.

Tesnenia spoja silikónom a výrobok je pripravený, čo môže byť alternatívou k priemyselným fotobunkám

Fotografie solárnych článkov z praktických rádiových komponentov prekvapujú svojou originalitou, hoci technické vlastnosti nie sú veľmi pôsobivé.

Na výrobu elektrickej energie pre domácnosť možno použiť rôzne materiály: \ t

  • Tranzistory typu KT alebo P, v ktorých je umiestnená polovodičová kremíková bunka. Kovový kryt je odrezaný a otvorená doska je schopná vykonávať funkcie fotobunky, jej napätie je 0,35 V.
  • Diódy D223B. Ich prednosťou oproti ostatným je napätie 0,35 V s kompaktnými rozmermi, pohodlným puzdrom, jednoduchým čistením nepotrebnej farby acetónom pre následnú prácu.
  • Medená fólia.

Aby mohol nadobudnúť vlastnosti na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu, je potrebné vykonať osobitné spracovanie: \ t

  • Odmasťovanie.
  • Očistite brúsnym papierom, aby ste odstránili ochranný oxidový film a možnú koróziu. • Aby sa zapálil na plynovom horáku pred tvorbou oxidu meďnatého, doska zmení farbu na čiernu a potom sa zahreje na pol hodiny.
  • Obstarávanie po pomalom ochladzovaníJemne opláchnite tečúcou vodou, aby ste odstránili čierny film.

Požadovaný polovodič je doska s tenkou vrstvou oxidu medi. Na rozdiel od prvých dvoch možností tu nepotrebujeme spájkovanie na ďalšiu prácu.

Je potrebné umiestniť slaný roztok z 2 kusov rovnakej veľkosti, ale odlišných vlastností - spracovaných a pôvodných.

Nemali by sa dotýkať, „upínať“ krokodíly s drôtmi. Pozitívny pól - na čistú meď, negatívny - na oxid. Roztok soli v priehľadnej nádobe s hmotnosťou 2 až 3 cm nedosiahne vrchnú časť platní.

Nie každý môže kúpiť solárne batérie vzhľadom na pomerne vysokú cenu bez vážnych dôsledkov na rodinný rozpočet. Ukážte sa v technickej tvorivosti, potešte domácnosť a prekvapte hostí výsledkami svojej práce.

Fotografie solárneho panelu si to urobte sami