Do-it-yourself laminátové podlahy: pravidlá inštalácie, výber materiálov a tipov od profesionálov (94 fotografií + video)

Laminát - drevené podlahy, často používané pri opravách v bytových a nebytových priestoroch. Spoľahlivý, praktický, esteticky príjemný, rozpočet - sortiment je schopný uspokojiť potreby každého spotrebiteľa.

A pre tých, ktorí sami vykonávajú opravy, je dôležitá dostupnosť a jednoduchosť obsluhy.

Nedostatok špeciálnych stavebných zručností nebude prekážkou pre cieľovo orientovanú osobu - fotografia správnej inštalácie laminátu vám objasní všetky ťažké momenty.

Na ktorú podlahu môžete použiť laminát

Kto už má laminátové panely vo svojich rukách, vie, že nie sú homogénne v štruktúre, majú niekoľko vrstiev a po stranách špeciálne zámky na upevnenie.

Práca s takýmto systémom upevnenia nie je zložitá, ale je potrebné poznať a dodržiavať technologické vlastnosti zariadenia.

Typ zámky sa medzi výrobcami líši. Po zriedkavých výnimkách návod na pokládku laminátu nezahŕňa použitie lepidla.

Laminátové podlahy sa ukladajú na všetky podlahy - betónové, drevené, s dlažbou,parkety, linoleum, pokiaľ sú pevné, suché a rovnomerné.

Ak sa tieto podmienky nedodrżia, trvanie poużívania laminátu bude podstatne niżśie ako výrobcovia tejto záruky na výrobok.

Mali by sa odstrániť horizontálne nezrovnalosti, sklon. V závislosti od typu zarovnania podlahy je možné vykonať pre betónové podlahy s cementovým poterom, základný náter.

Pre drevené - oprava, výmena poškodených prvkov, povrchová úprava brúskou.

)

Čo potrebuje domáci remeselník pri práci s laminátom

Pred položením laminátovej podlahy vlastnými rukami nechajte materiál, ktorý bol prenesený zo skladu v opravenej miestnosti na dva dni: pre laminované dosky je dôležité prispôsobiť sa mikroklímu vášho domova.

Vyhnite sa priamemu kontaktu laminátu s betónovými povrchmi - samy sa ľahko zvlhčujú a prenášajú vlhkosť na „susedov“.

Pri vysokej vlhkosti sa laminátové panely stratifikujú a strácajú spotrebiteľské vlastnosti. Preto musí byť medzi nový povlak a betónovú podlahu umiestnená parotesná zábrana.

Najvhodnejším materiálom je polyetylén (hrúbka 200 μR). Menej často sa na tieto účely používa difúzna membrána. Aby bola ochrana pred vlhkosťou účinná, nemali by byť žiadne prestávky, holé miesta - ležiace listy s presahom väčším ako15 cm

V prípade betónových podláh nie je potrebná polyetylénová izolácia.

Prečo potrebujem substrát

Povinnou súčasťou prípravných prác je zaslanie podkladu. Je potrebné zabezpečiť lepšiu prevádzku a inštaláciu laminátu: zvuková izolácia, tepelná izolácia, vyhladenie drobných nerovností podlahy, dodatočná ochrana pred vlhkosťou.

Substrátom môže byť linoleum, polystyrénová pena, vzduchová bublinová fólia alebo iné špecializované materiály.

Hrúbka vrstvy v priemere 3 - 5 mm v závislosti od typu laminátu (venujte pozornosť odporúčaniam výrobcu).

Pri zakrývaní podlahy umiestnite podkladové listy bez prekrytia, spoje upevnite páskou.

Ako plánovať optimálne usporiadanie laminátu

Laminátové pásy sú rozdelené pozdĺž radov radenia, krížové spoje nie sú povolené. Odsadenie je výhodne polovica panelu. Ale doma, mnohí ľudia radšej, aby sa zmestili do centra (ako tehla pri pokládke), ale zamerať sa na veľkosť segmentu, úspešne sa spojil s predtým položil ďalšie.

Profesionálni remeselníci to neodporúčajú - znižuje silu a je menej estetický. Ale konečná voľba je vaša - výrobcovia môžu posunúť riadok na tretinu celkovej dĺžky laminovaného panelu.

Vyberte pre vás najvhodnejší smer.riadky - pozdĺžne, priečne alebo diagonálne. Vo väčšine prípadov sú orientované paralelne s prúdom denného svetla.

Priečny a diagonálny štýl sa volí, ak chce zmeniť vizuálne vnímanie tvaru a veľkosti miestnosti.

Stelesnite plán budúcej práce na papieri - pomôže to racionálne využiť váš pracovný čas a materiály. Vypočítajte koľko pevných a rezaných panelov potrebujete pre každý kompletný alebo neúplný riadok.

Je potrebné zohľadniť: \ t

Rozmery, výčnelky, otvory, architektonické prvky miestnosti. Ak je v miestnosti veľký krb, odporúča sa spustiť riadky z centrálnej osi.

Nezabudnite označiť 1 cm technologickej medzery okolo obvodu miestnosti.

Pamätajte, že vyčnievajúca časť upevňovacej časti - hrebeň panela - pre prvý rad od steny je vopred odrezaná.

Nie je dovolené položiť rezaný panel so šírkou menšou ako 6 cm.

Ak predbežné výpočty ukazujú, že posledný rad je 5 cm alebo menej, potom sa šírky dosiek prvého a posledného radu súčasne nastavia na približne rovnakú veľkosť.

V rukách laminátového panelu - ako konať

Prípravné práce sa úspešne vykonali, môžete pristúpiť k inštalácii panelov.

Pre pokládku laminátu potrebujete minimálne náradie. Hlavnými z nich je pokosová píla (môžete ju nahradiťskladačky) a kladiva.

Práca sa začína na ľavej strane, vyberte vzdialený roh. Postupne môžete vytvoriť laminátové plátno, spájajúce jeden prvok s radom.

Ďalším spôsobom je slobodne zbierať riadok a potom ho len presunúť a upevniť na trvalé miesto. Aby bolo možné pevne uzamknúť, je umožnené ľahkým poklepaním na panely pomocou kladiva.

Aby sa zabránilo poškodeniu laminátu, je vopred pokrytý zbytočným orezaním.

Pokračujeme do prvého riadku. Na paneloch sme odrezali hrebeň, v prípade potreby upravte šírku radu, dĺžku vonkajších panelov. Strana priľahlá k stene s už chýbajúcou hrebenatkou.

Druhý riadok začíname posunutím panelov o 1/2 alebo 1/3 dielu, sledujeme dĺžku extrémnych prvkov.

Po obvode opravovaných priestorov umiestnime dilatačné kliny vo vzdialenosti asi 25 cm, čím by sa mala dosiahnuť deformačná medzera 8 - 10 mm (menšia ako šírka podstavca).

Nasledujúce riadky sa ukladajú podobne ako druhá, pričom sa zohľadňujú dištančné vložky.

Aby sa laminát jemne položil na podlahu v blízkosti dverí, je potrebné odstrániť medzeru medzi podlahou a dverami. K tomu použite pílu na skrátenie rámu skrinky o hrúbku dosky a upevnenie nového krytu.

Potrubie a laminát: vyvŕtajte do dosky otvor, ktorý je o 10–15 mm väčší ako priemer potrubia. Toto miesto by malo byť neskôr zapečatené.

Na lepidlo použite lepidlolepšie upevnenie obkladových panelov (pod radiátormi, v blízkosti dverí, rúrok).

Vykonaná práca! A zrekonštruovaná izba poteší oko kvalitnou laminátovou inštaláciou.

Fotografie z laminovania vlastnými rukami