Do-it-yourself decoupage: 79 fotografií nápadov pre pohodlie domova a pohodlie

Povedz mi, čo majú spoločné pušný prach, kompas a porcelán? To je pravda - ich čínsky pôvod. To, čo bude diskutované v tomto článku, prišlo aj z Číny.

Áno, áno a tu, ako sa hovorí, to nebolo bez čínštiny. Táto východná krajina je rodiskom ďalšieho veľkého vynálezu ľudstva - papiera. A tu je papier? Teraz to chápete.

Obyvateľ obyčajného Číňana sa vyznačoval asketikou a otupenosťou. Obliekať maľované hodváb a obklopovať sa drahými krásnymi vecami bolo výsadou bohatých.

Ale duša žiadala svetlé farby. Tak chudobní vynašli jednoduchú, ale veľmi estetickú vec.

Vyšívanie je opäť v trende!

Čínski remeselníci po celý deň nečakane vyrezávali figúrky z tenkého ryžového papiera a zdobili ich riadmi, nábytkom a inými predmetmi pre domácnosť.

Znovu vášeň pre remeslá. Jednou z najobľúbenejších techník moderného remesla je technika decoupage. Slovo je preložené z francúzštiny znamená "rez."

Prečo staroveké čínske umeniefrancúzsky názov? Faktom je, že pred viac ako tristo rokmi sa do Európy dostala móda pre čínsky lakovaný nábytok. Potom sa objavili prvé falzifikáty.

Slávni benátski majstri kopírovali diela čínskych chudobných. Je to zvláštne, však?


Ale toto sú všetky texty. Vráťme sa k realite.

V súčasnosti je decoupage opäť na úrovni módy. Držanie tejto techniky dáva moderným švom ženám možnosť vytvárať skutočné diela originálneho umenia.

Oddelenie do-it-yourself nie je len vzrušujúcim zážitkom, ale aj dobrým spôsobom, ako zarobiť peniaze na ručne vyrobenom.

Aké položky je možné ozdobiť technikou decoupage?

Keď prvýkrát uvidíte položku zdobenú touto technikou, sotva môžete veriť, že ide o bežnú papierovú aplikáciu pokrytú niekoľkými vrstvami laku. Vzhľad týchto výrobkov je jednoducho úžasný.

Môžete zvládnuť dekupáž, hoci toto povolanie bude vyžadovať určité zručnosti a maximálnu vytrvalosť a trpezlivosť.

V tomto prípade však tento postup úplne odôvodňuje prostriedky. Keď uvidíš obdivné pohľady druhých, pochopíš: stálo to za to.

Veci, ktoré sú zdobené metódou decoupage, sa zmenia z lisovania na exkluzívny. Je to jedinečné a nenapodobiteľné.

Decoupage vám pomôže premeniť objekty okolo vás, dať im individualitu. A je to skvelý darček.

Čo môže byť zdobené decoupage?

Najčastejšie sa decoupage vykonáva na nenatretých rezných doskách. Sú skvelé pre zdobenie týmto spôsobom. Majú hladký drevený povrch, na ktorom dokonale sedí lak.

Pozemky na výzdobu možno vyrezať z trojvrstvových obrúskov. Skúsenejšie ženy používajúce noviny alebo obrázky vytlačené na tlačiarni.

Tlačiareň musí byť laser. Atramentová tlačiareň tlačí na atramentoch na báze vody, takže výtlačky sa budú rozmazávať pod vplyvom lepidla. Tomu sa však dá vyhnúť, ak na povrch dizajnu striekate farbou pred začatím práce.

S príchodom ručne vyrobenej módy sa v obchodoch na vyšívanie objavili špeciálne obrúsky pre karty decoupage a dekupazhnye. Výber scén je obrovský a ich použitie je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie.

Áno, čo chcete. Vázy, taniere, kvetináče, podnosy, nábytok, šperkovnice, sklenené fľaše a poháre, lampy a dokonca aj oblečenie. Dajte starým zbytočným veciam nový život? Jednoduché!

Akýkoľvek hladký povrch môže byť oddelený. Je lepšie, ak je svetlo: na tmavom povrchu je aplikácia zle viditeľná.

Skvelé nápady na zdobenie potrieb pre domácnosti nájdete v obchodoch IKEA. Produkty tejto značky sú jednoducho vytvorené pre dekoráciu. Anonymné komody a stoličky, podnosy a chlebové košele v pravej ruke sa premenia na nádherné veci do kuchyne, spálne alebo chaty.

A čo je najdôležitejšie - nemusíte hľadať tému vhodné pre váš interiér. Stačí si ho kúpiť v IKEA a ozdobiť podľa vašich predstáv.

Decoupage vyzerá veľmi harmonicky na kuchynskom riade. Na doštičkách a chlebových škatulkách sme už spomínali. Špeciálna pikantnosť vašej kuchyne vám dá sadu plechoviek na korenie alebo sypané výrobky, zdobené aplikáciami na kulinárske témy.

Decoupage fľaša šampanského v novoročnom štýle vytvorí slávnostnú atmosféru a bude slúžiť ako originálny darček.

Zdobené technikou decoupage, sviečky dokonale doplnia interiér romantického večera.

Vďaka tejto technike sa obyčajné nástenné hodiny môžu zmeniť na jedinečnú položku interiéru. A ak ozdobíte hodiny fotografiami špeciálnych momentov svojho života - dostanete prekvapenie pre druhú polovicu pre svadbu alebo datovanie.

Každá žena módy má pravdepodobne drevenú truhlu, v ktorej drží šperky alebo šperky. Decoupage môže pracovať zázraky, premeniť nudný drevený box do peknej maličkosti. A urobili ste túto vec sami. Súhlasím, toto je dvojnásobne príjemné.

Oddelenie nábytku je samostatnou témou konverzácie. Konferenčné stolíky, záhradné lavičky, stoličky, skrine, komody ...

Hlavnou vecou je byť schopný zastaviť sa včas. Izba preťažená zdobeným nábytkom urobí odpudivý dojem. Vo všetkom musíte vedieť, kedy zastaviť.

Takže s položkami pre decoupage sa rozhodlo. Pokračuj.

Čo je potrebné na vykonanie decoupage?

Dnes remeselné obchody ponúkajú obrovský výber materiálov a nástrojov na dekupáž. Aby nedošlo k strate v tejto odrody, nováčik je lepšie kúpiť minimálny súbor pre decoupage.

Táto súprava obsahuje základný náter, trojvrstvové obrúsky, malé nožnice so zaoblenými koncami, kefy plochého tvaru a rôzne šírky tuhých štetín, ako aj lepidlo PVA. Uprednostňuje sa špeciálne dekupážne lepidlo, ale vhodné je aj PVA.

Ak chcete ozdobiť povrch trblietkami, budete potrebovať trblietavé lepidlo.

Po upevnení vzoru na povrch by mal byť predmet potiahnutý transparentným lakom. To ochráni obraz pred poškodením a dodá výrobku hotový vzhľad. Lak na decoupage má dva typy - matný a lesklý.

Niektoré malé podrobnosti by sa mali objasniť. K tomu je potrebné maľovať akrylovými farbami pomocou tenkej kefy. Akrylové farby sú odolné a netoxické.

Ich výhodou je aj to, že pred sušením môže byť dizajn úplne opláchnutý vodou. Po zaschnutí farba nebude možná.

Výber akrylových farieb je obrovský. To sú obvyklé základné odtiene a lesklý náter s efektom žiary alebo perleťovým efektom.

Občas sa vyskytnenutnosť umelo starnúť produkt. To pomôže craquelure lak. Po nanesení na vopred natretý povrch vytvára praskliny. Dojem je, že povrch objektu je pokrytý patinou, čo je znakom jeho staroby.

A opäť: pred začatím práce s drevom sa uistite, že jeho povrch je dobre leštený. V opačnom prípade budete potrebovať jemný brúsny papier na leštenie dreva.

Ako urobiť vysokokvalitný decoupage?

Predtým, ako začnete pracovať na svojom prvom výrobku, nezabudnite cvičiť rezanie prvku z obrúsku, úhľadne lepiť dekor na základňu a nakoniec aplikovať lak - tu máte svoje vlastné triky, budeme o nich hovoriť o niečo nižšie.

Potom môžete začať serióznejší projekt.

Najdôležitejšou fázou je premyslenie vzhľadu výrobku. Vyberte prázdne, zvážte graf a farbu, uistite sa, že máte potrebný inventár.

Najčastejšie sa obrúsky používajú na oddelenie povrchu. Začať zvládnuť techniku ​​je najlepšie s nimi. Vrchnú vrstvu je potrebné oddeliť od vzoru dna. Pozemok opatrne nakrájajte ostrými nožnicami.

Pri práci s kartami decoupage jednoducho odrežte graf, ktorý potrebujete, alebo ho odrežte prstami pozdĺž kontúry. To dodá obrazu prirodzený vzhľad.

Ak vykonáte decoupage pomocou fotografií alebo ilustrácií papiera, na chvíľu ich spustite do vody s teplotou miestnosti. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, aby sa udržala vrchná vrstva.

Keď sa obrazy namočia, vyberte ich z vody a odstráňte spodnú vrstvu papiera. Bude to ľahké: mokrá základňa papiera sa doslova valí pod prsty. Nechajte obrázok trochu vyschnúť. Pred mokrým alebo po vysušení môžete znížiť potrebné časti.

V tomto štádiu môžete dať obrázku požadovaný efekt. "Starožitné" kresby dodajú výrobku vintage vzhľad. Bežný čajový sáčok vám pomôže urobiť staré kreslenie alebo novinové výstrižky.

Varíme vo vriacej vode, potom vychladneme a vyfúkneme. Po vysušení čaj tvorí žltkasto hnedé škvrny, rovnako ako starý papier.

Ďalším krokom je príprava povrchu. V prípade potreby povrch prebrúste.

Povlak s akrylovým základným náterom. Ak nie, zrieďte PVA lepidlo vodou: nahradí základný náter. Plastové, sklenené alebo keramické povrchy by nemali byť natreté základným náterom. Musia vyprať tukové stopy. Umyte ich umývacím prostriedkom alebo otrite povrch alkoholom.

Teraz je najťažšie štádium držať základ na základni. Obraz je veľmi tenký, takže ho umiestnime na základňu a na vrch aplikujeme lepidlo. Je dôležité zabrániť vráskam a zvinutiu papiera. lepidloNaneste plochým štetcom od stredu k okrajom a jemne vyrovnajte záhyby.

Po nalepení nechajte produkt vyschnúť. V prípade potreby môžete začať kresliť malé časti. Pre návrh hraníc pozemku sa niekedy používa reliéfna akrylová kontúra. Trpezlivo čaká na úplné vyschnutie.

A nakoniec, konečný dotyk. Pre bezpečnosť tejto vytvorenej krásy pokrývame prácu akrylovým lakom. Ak máte v úmysle použiť niekoľko vrstiev laku - uistite sa, že každá vrstva vyschne správne, a až potom aplikovať ďalšie.

Plánujete dať výrobku kúzlo staroveku? Vysušený povrch potrite lakom craquelure. Takmer okamžite bude vaša práca pokrytá jemnou sieťkou trhlín. Majte na pamäti: čím hrubšia je vrstva laku, tým širšie sú trhliny.

V poslednej dobe sa na trhu objavili laky s farebným odtieňom. Je tiež určený pre starnutie decoupage prácu.

Čo potrebujete vedieť pri práci s inými povrchmi?

Na začiatku článku sme hovorili o tom, že v technike decoupage môžete ozdobiť takmer akýkoľvek plochý povrch. Látka - jeden z týchto povrchov. Zvláštnosťou decoupage oblečenia je použitie špeciálneho laku. Zahŕňajú aplikáciu na konci práce.

Po zaschnutí výrobku ho vyžehlite cez gázu mierne zahriatym železom. Výrobok umyte v teplej vode a používajte ho s potešením.

Decoupage kartónových prírezov má tiež svoje vlastné pravidlá. Problém je v tom, že keď sa lepidlo lepí, lepidlo sa silne deformuje. Koniec - pred začiatkom decoupage pokrývajú povrch lepenky s omietkou alebo lakom.

Sadra pre základný náter riedený teplou vodou do stavu hustého krému. Môžete si kúpiť a špeciálne pôdy pre lepenky. Vrásky lepenkových prírezov sa spracúvajú gumovým lepidlom. Tým sa zabráni deformácii.

Kvalitná decoupage dekoratívnych sviečok pomôže vykonať ... obyčajnú lyžicu. Po nalepení pozemku sa lyžica zahreje z konkávnej strany a konvexná časť sa vykoná podľa výkresu. Vosk prichádzajúci cez obraz úplne nahrádza lakovanie sviečky.

Nižšie sú uvedené fotografie položiek zdobených technikou decoupage.
Dúfame, že naša majstrovská trieda na decoupage vám pomôže zvládnuť túto jedinečnú techniku ​​dokonale. Prajeme Vám kreatívny úspech a skvelé nápady!

Foto decoupage urob si sám