Ako urobiť vyhrievaný skleník vlastnými rukami? Budova s ​​profesionálmi + 67 fotografií

Po prvé, skleník je určený na ochranu rôznych záhradných a záhradných rastlín pred účinkami negatívnych atmosférických faktorov (krupobitie, dážď, sneh, vietor atď.).

Vo vnútri stavby sa vytvára priaznivá atmosféra, ktorá umožňuje pestovať rôzne ovocné plodiny a ich úroda sa v takýchto podmienkach viackrát zvyšuje.

Pokiaľ ide o zeleninu a zeleninu, čas ich zberu je oveľa skorší v porovnaní s tými istými druhmi, ak sa pestujú na otvorenom pozemku.

Veľkou výhodou inštalácie skleníkov na záhradnom pozemku je skutočnosť, že vynikajúca úroda av prípade niektorých plodín môže poskytnúť celý zimný jar so zeleninou a bylinkami.

Je to veľmi nákladovo efektívne, najmä vzhľadom na to, že cena týchto výrobkov v obchodoch v určenom časovom období je pomerne vysoká.

Miesto na inštaláciu skleníka

Myšlienka vybudovať skleník vlastnými rukami prichádza na myseľ pre mnohých záhradkárov a záhradkárov. Ale skôr, ako budete pokračovať v práci, musíte sa najprv oboznámiť s etapami výstavbya čo je najdôležitejšie, určujú tvar skleníka a jeho umiestnenie.

Treba pripomenúť, že sa neuplatňuje na jeden rok. Priemerná doba jeho prevádzky môže byť takmer desať rokov.

Najlepšou možnosťou v tejto veci by boli konzultácie s odborníkmi. Ich rady možno získať priamo (ak je takýto majster v okruhu komunikácie) alebo prostredníctvom internetu.

Medzi odporúčaniami, ako vytvoriť skleník vlastnými rukami, stojí za zváženie: \ t

  • Miesto, kde sa bude skleník inštalovať, by malo byť ploché, chránené pred zaťažením vetrom. Súčasne musia slnečné lúče úplne zakryť a zahriať konštrukciu.
  • Nie je potrebné stavať skleník na tmavých miestach v blízkosti plota alebo stromov.

  • V prípade zimnej verzie skleníkov a rastúcich rastlín v chladnom období by sa malo vziať do úvahy, že sneh padajúci na povrch stavby môže zabrániť prenikaniu slnečných lúčov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby sa to nestalo, a včas odstrániť snehové čiapky.

Okrem toho v dôsledku nedostatočného tepla a vody v skleníku sa môže dodávať elektrická energia a v skleníku sa môže zalievať zavlažovací systém.

Ako začať stavať skleník?

Pri výstavbe akejkoľvek stavby, vrátane skleníkov, je najlepšie začať proces navrhovaním.Vytvárajte výkresy skleníka, ktoré odrážajú jeho vonkajšie formy a základné materiály, ktoré pôjdu do jej zariadenia.

Samotná stavba môže byť malá, približne dva až tri metre v oblasti a dva a pol metra vysoké. Alebo veľké, tri až šesť metrov v oblasti s podobnou výškou.

Z najpopulárnejších konfigurácií, ktoré sa používajú pri inštalácii skleníkov, sú klenuté a štítové skleníky. Pri výbere jedného z druhov, nie posledný, a možno najdôležitejšiu úlohu, hrá faktor výberu druhov plodín, ktoré sa budú v skleníku pestovať v budúcnosti.

Napríklad oblúkový typ je vhodnejší na pestovanie nízko rastúcich plodín, tj paradajok, baklažánov, papriky. Typ štítu prispeje k lepšiemu rastu vysokých plodín (paradajky tohto typu, uhorky a kvety).

Vo všeobecnosti nie je vytvorenie projektu pre dobrý skleník zložité. Ak to nie je možné urobiť samostatne, potom na internete sú vždy k dispozícii rôzne štandardné projekty podobných stavieb.

Výber materiálov na nátery a rámy

Jedným z najbežnejších základných materiálov používaných pri stavbe skleníkov je polykarbonát. Jeho atraktívnosť pochádza z radu vlastností, výhod tohto materiálu v porovnaní s inými druhmi materiálov používaných pri stavbe podobných záhradných konštrukcií, napríklad filmu alebo skla.

Medzi hlavnýmicharakteristiky emitujú: priepustnosť svetla, tepelnú vodivosť a pevnosť. Jednou z hlavných výhod materiálu je jeho ľahkosť a plasticita. Vnútorné zloženie polykarbonátu umožňuje ohýbanie plechov bez rizika zničenia.

Okrem toho ďalšou výhodou je cenová zložka. Polykarbonát je považovaný za lacný materiál, ktorý ďalej zvyšuje jeho dopyt.

Už pri priamom procese výroby polykarbonátových dosiek je najlepšie použiť dvojitý upevňovací systém. Tuhé a s otvorením. V skleníku je teda vytvorený ventilačný systém.

Po určení materiálu na zakrytie skleníka môžete pristúpiť k výberu rámu. Existuje široká škála profilov, ktoré možno použiť pri inštalácii rámového systému. Patria medzi ne kovové rúrky s kruhovým, obdĺžnikovým alebo štvorcovým prierezom.

Každý z uvedených druhov má svoje výhody a nevýhody. Najvhodnejšie sú pozinkované rúrky štvorcového prierezu. Tento profil sa dokonale vyznačuje vysokou pevnosťou a prítomnosťou galvanizácie, ktorá chráni konštrukciu pred koróziou.

V súčasnosti však plasty získavajú širokú popularitu medzi materiálmi. Kovové rúrky sú v mnohých smeroch horšie ako plastové rúrky a mnohí to už ocenili.

Plastový skleník je moderná, vysoko kvalitnávďaka mnohým pozitívnym vlastnostiam vďaka špeciálnym vlastnostiam materiálu.

Z nich je potrebné poznamenať, že plastové rúrky sa dajú ľahko rezať, lepiť a zvarovať. Je to materiál šetrný k životnému prostrediu, nepodliehajúci korózii, plesniam, ktorý môže odolať rôznym atmosférickým zaťaženiam.

Vzhľadom na vzhľad skleníka je možné zvoliť buď tuhé rúry z PVC pre štítové alebo jednostupňové konštrukcie, alebo pružné PP alebo PVC pre oblúkové typy.

Nakoniec, bez ohľadu na to, kto si vyberie ten, pre ktorého je skleník s rúrkami vlastnými rukami už prijatým rozhodnutím, môže vždy porovnať a vybrať najvhodnejší variant jatočného tela.

Výstavba skleníkového základu

Samozrejme, že inštalácia skleníka na čistej pôde nestojí za to. Je potrebný základ. Vzhľadom na to, že samotná konštrukcia patrí k ľahkým typom, vyžaduje sa však jej stabilita, základom je:

  • Vykopať výkop.
  • Usporiadanie pieskovej podstielky s hrúbkou 20 cm.
  • Debnenie je umiestnené pozdĺž celého výkopu pozdĺž celého výkopu.
  • V spodnej časti výkopu sa položí výstužná sieť na celej ploche piesočnatej základne.
  • Výkop sa naleje do betónu. Horná značka hladiny betónu sa rovná šírke inštalovanej debniacej dosky.

Pri vykonávaní týchto prác nezabudnite na to, čiskleník sám je inštalovaný veľmi rýchlo (v priebehu jedného alebo dvoch dní), potom bude trvať takmer mesiac, kým sa vytvorí základ pre dobré prostredie. Preto by sa táto práca mala robiť vopred.

Posledná fáza

Keď je konštrukcia úplne pripravená, bude možné pristúpiť k vnútornému zariadeniu. Umiestnenie lôžok a chodieb, definícia umiestnenia potrubí pre zavlažovanie, a tak ďalej.

Mnohí ľudia radi fotografujú svoju prácu. Niektorí ľudia radšej strieľajú celý proces práce, zatiaľ čo iní dávajú prednosť fotografovaniu ich práce.

Ale so zvláštnou hrdosťou sú priatelia a známi vždy prezentovaní s fotografiou skleníka vyrobeného vlastnými rukami, kde dozrievajú paradajky, baklažány a iné druhy zeleniny a zelenín v plnom raste.

Foto skleník vlastnými rukami