Ako si vyrobiť bazén vlastnými rukami - 88 fotografií pre tých, ktorí chcú mať vlastný bazén

Možno, že každý majiteľ pozemku má otázku, ako vytvoriť bazén s vlastnými rukami na jeho území.

Pred pokračovaním v inštalácii takejto nádrže je však potrebné pochopiť postup jej výroby.

Existuje niekoľko typov bazénov, ktoré možno ľahko postaviť nezávisle, aj bez stavebného diplomu. Voľba konkrétneho typu povodia je často určená parametrami územia, ktoré je naň pridelené, a závisí aj od sezóny, v ktorej sa bude využívať.

Najobľúbenejšie sú hotové konštrukcie z plastu alebo polypropylénu, rámové bazény z ocele, ako aj pevné konštrukcie s betónovým podkladom.

Mnohé fotografie existujúcich združení, ktoré sú prezentované v sieti alebo v špeciálnych katalógoch, môžu pomôcť určiť budúcu možnosť rezervoáru.

Letný bazén pre letný dom

Po predbežných výpočtoch týkajúcich sa poskytovania komunikácie, umiestnenia dodatočného vybavenia, sa môžete začať pripravovaťvýkopových prác.

Môže mať akýkoľvek tvar, ale uhol sklonu jeho stien nesmie presiahnuť 25 stupňov. Všetky jeho povrchy sú starostlivo zarovnané a zhutnené.

Na vytvorenie hydroizolačnej fólie sa používa spájka s horúcim železom alebo šitá plachta. Jeden z týchto materiálov lemoval dno nádrže, predtým naplnenej pieskom, aby sa zabránilo poškodeniu hydroizolácie a jej stien, pričom išiel za hranu asi 50 cm.

Výhodou takéhoto samoobslužného bazéna je, že sa môže montovať na akýkoľvek typ pôdy a je vhodný na použitie v lete na chate.

Odvodnenie vody z tejto konštrukcie nie je zložité: drenážny systém sa skladá z hadice inštalovanej v spodnej časti výkopu v spodnej časti a hadice umiestnenej nad hladinou vody.

Na konci sezóny sa nádrž musí vyprázdniť a izolačný materiál by sa mal odstrániť na uskladnenie.

Plavecký bazén s betónovou misou

Pri výrobe stacionárneho bazéna je vnútorná časť jamy vopred potiahnutá polyuretánom, minerálnou vlnou alebo penou a potom sa vykonáva betónovanie.

Inštalácia fondu vo všeobecných podmienkach vyzerá takto:

  • položenie betónovej vrstvy (približne 5 cm);
  • zhotovenie rámu výstuže;
  • betónovanie dna a stien;
  • drevené konštrukciedebnenia;
  • vyplniť zostávajúcu konštrukciu predsunutím smerom k bodu odvodnenia.

Ak je vo vnútri umiestnený rebrík z betónu, je postavený v rovnakom stupni. Optimálna výška schodov je 15 cm.

V hornej časti stien by mal byť umiestnený žľab, ktorý zabraňuje šíreniu vody po povrchu zeme.

Poslednou fázou je výroba tratí umiestnených po obvode stavby.

Mechanizmus obehu vody

Po rozhodnutí pochopiť otázku, ako vybudovať bazén, musia byť tieto vybavené systémom zásobovania vodou a vypúšťaním. Pre svoju najlepšiu cirkuláciu sa používa skimmer, ktorý čerpá vodu z povrchu nádrže a vstupných dýz. Použitie týchto zariadení má za následok čistenie vody a jej návrat do nádrže.

Odvodnenie bazénu sa vykonáva pomocou odvodňovacieho potrubia zabudovaného do jeho dna. Miesto odtoku je vybavené mriežkou, ktorá neumožňuje pád veľkých predmetov do výpustného otvoru.

Je možné prepláchnuť vodu z bazéna umiestneného v priekope zeme pomocou elektrického čerpadla.

Hydroizolácia

S cieľom chrániť teleso nádrže pred koróziou a predĺžiť jej životnosť, je vodotesná, čo je nevyhnutné pre vnútorné aj vonkajšie časti objektu.

Mostzraniteľné sú spoje konštrukčných prvkov, v ktorých je možný únik vody. Preto existuje potreba ich utesnenia, ktoré sa spravidla vykonáva s použitím polymérnych špongiových kľúčov. Môžu sa použiť aj bentonitové šnúry alebo tesniace profily.

Vetranie

Ak sa bazén nachádza vo vnútri, je potrebná inštalácia vetracieho zariadenia. Aby sa zabránilo zvýšeniu vyparovania, nesmerujte prúd čerstvého vzduchu na hladinu vody.

V uzavretých priestoroch s umelým rezervoárom je použitie klimatizácie vysoko nežiaduce.

Dokončovacie stavebné práce

Vnútro misy bazéna je zvyčajne pokryté dlaždicami alebo mozaikami. Môže sa použiť aj PVC fólia.

Na spevnenie konštrukcie sa používa murivo zdobené prírodným alebo umelým kameňom.

Pôvodným povrchom sú samonivelačné podlahy, vrátane efektu trojrozmerného obrazu.

Používanie svietidiel

LED žiarovky a halogénové žiarovky sa často používajú ako spoločný zdroj svetla. Často sa tiež nachádza osvetlenie dna nádrže, zatiaľ čo lampy sú umiestnené pod vodou.

V prípade bazénov s veľkými parametrami je vhodné použitie vlákniny.

Vybavenie

Jeden zHlavným a povinným prvkom vybavenia je bazénový filter, ktorý čistí vodu pred kontamináciou. Tento postup sa môže uskutočňovať kontinuálne alebo podľa potreby.

Na ten istý účel sa používajú chemické činidlá, ktoré v malých dávkach nepredstavujú nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.

Užitočným príslušenstvom je odvlhčovač, ktorý umožňuje znížiť vlhkosť v miestnosti, kde je nádrž na vodu. Tiež tu môžu byť použité ohrievače.

Pred použitím bazéna je potrebné do neho nasať vodu, skontrolovať úniky a filtrovať vodu, po ktorej si môžete vychutnať prvé plávanie.

Fotografie bazéna vlastnými rukami