Ako si vybudovať pevný základ vlastnými rukami: tipy a pokyny od profesionálov (81 fotografií + video)

Základom každej štruktúry je základ. Čím silnejšie a správne je nainštalované, tým dlhšie bude slúžiť akejkoľvek budove.

Ale aby sa vytvoril kvalitný základ, musíte stráviť veľa peňazí. Tretia časť nákladov budovy - to je priemerná cena dobrého základu.

Preto mnohí ľudia chcú vedieť, ako vytvoriť základ s vlastnými rukami na záchranu rozpočtu.

Najprv je potrebné zvoliť typ základne, pretože existuje niekoľko typov: základ pásov, stĺpikové, pilotové a dosky. Ako sa líšia od seba, povieme nižšie.

Nadácia pásu

Najuniverzálnejším a najčastejšie používaným typom stavebného základu je pásový základ. Nemôže byť použitý len v permafrostu a pre stavby "na vode".

Podstatou základu je uzavretý pás - základ prechádzajúci po obvode budovy a na mieste vnútorných stien ložiska. Fotografie nadácie jasne ukazujú, že hrúbka pásu by mala byť rovnaká vo všetkých oblastiach.

Tento základ je vhodný pre akúkoľvek budovu a umožňuje vybudovať vysokokvalitný suterén alebo suterén.

Hlavné bývaniekomunikácia v základni môže byť umiestnená čo najpohodlnejšie pre ich prevádzku.

Hlavnou nevýhodou tohto typu nadácie je veľké množstvo zemných prác a stavebných materiálov.

Základ stĺpika

Pri malých budovách sa odporúča, aby sa na uloženie materiálov použil stĺpový základ. To vám umožní dať kvalitný základ pre jednoduchú budovu s menej času a úsilia.

Základ domu predstavuje stĺpiky na maximálnych miestach zaťaženia budovy (rohy, dlhé úseky s vypočítaným krokom, pod nosnými stenami).

Podpory je možné vyrobiť z tehál, betónu alebo dokonca dreva (odolné len proti hnitiu - napríklad smrekovec). Hĺbka stĺpikov je zvolená s ohľadom na materiál a typ pôdy.

Po nainštalovaní všetkých podporných zariadení ich musíte prepojiť do jedného systému, aby ste získali väčšiu silu.

Nevýhody nadácie možno nazvať nemožnosťou suterénu suterénu. Podklad nie je vhodný pre ťažké stavby, nestabilné pôdne kamene tiež vylučujú jeho použitie.

Pilotové základy

Základ domu na chodiskách vyzerá ako stĺpový základ, ale nie. Hlavným rozdielom je hĺbka podpier. Kvôli svojmu malému priemeru v porovnaní s piliermi sa jamy pod pilotmi nevykopávajú, ale sú vŕtané. To vám umožní inštalovať podpery do väčšej hĺbky a kopať ich do stabilnejších skál.

Bzvyšok technológie umiestnenia a páskovania podpier je totožný so základom stĺpa.

Hlavnou nevýhodou tejto nadácie je používanie špeciálnych zariadení. V poslednej dobe sa však začali objavovať pilóty so skrutkou na konci, čo im umožňuje, aby boli do skaly priskrutkované ako samorezná skrutka. To je to, čo robilo pilóty prístupné laikovi.

Základ dosky

Jeden z najviac zriedka používaných typov nadácií. Zosilnené dosky sa často používajú pre cesty a bulváre, ale niektorí ľudia ich používajú ako základňu pre dom.

Ak chcete vytvoriť, pre-nalejte štrkopiesok vankúš, potom miesto výstuže a vyplňte základ. Ukazuje sa, "plávajúce" základne pod domom.

Zvýšenie tohto základu je nezávislosť od typu pôdy a jej zamrznutia v zime.

Ale mínusy sú oveľa viac: to je nemožnosť vytvorenia suterénu, obtiažnosť vedúcej komunikácie, vysoká spotreba materiálov, možnosť montáže len na rovinatom teréne.

Teraz podrobne povieme o vytvorení pásových základov ako najbežnejšej a najuniverzálnejšej konštrukcie.

Plán výstavby nadácie

Vytvorenie pevného a pevného základu si vyžiada veľa výpočtov. Poznajúc budúcu veľkosť budovy, musíte vypočítať hĺbku základu a jeho šírku.

A tu budeme robiť dôležitéobjasnenie. Pre nezávislého výpočtu týchto parametrov je najlepšie pre špecialistu. Faktom je, že správne vypočítaná hĺbka a šírka základne závisí od toho, či budúca budova vydrží základ, a teda aj váš život.

Vo výpočte bude veľa nuancií a poznajú sa len odborníci. Pre malé budovy, ak sa rozhodnete urobiť bez výpočtov, bude hĺbka budovy malá a šírka násobku 100 mm.

Podrobný návod na výstavbu nadácie

 • Označte územie.
 • Vykopať (vykopať zákopy).
 • Vytvorte vankúš piesku a štrku.
 • Vytvorte debnenie pre nadáciu.
 • Budúci základ by mal byť položený pásom kotvy.
 • Zabezpečte vetranie (ak je to potrebné) potrubnými vedeniami.
 • Nalejte betón.
 • Povrch vyhladzujte, aby zamrzol.
 • O týždeň neskôr odstráňte debnenie.
 • Po ďalších 3 týždňoch betón úplne stvrdne a môžete vykonať hydroizoláciu pomocou strešnej krytiny a horúceho asfaltu.
 • Na vrchole betónu položte suterénnu tehlu a urobte hydroizoláciu.

Nadácia je pripravená!

Fotografie nadácie vlastnými rukami