Ako postaviť schodisko vlastnými rukami - kvalita, spoľahlivosť, výber optimálneho typu a materiálov + 77 fotografií

Budova domu najmenej 2 poschodia, určite budete musieť premýšľať o schodoch v ňom. A ak bude dom postavený vlastnými rukami, je logické urobiť aj rebrík.

Rôzne fotografie schodov pomáhajú urobiť predbežný výber a jasne pochopiť, aký typ výťahu potrebujete. Ale pred nástupom do práce, starostlivo vypočítať budúcu štruktúru pre silu a veľkosť, ušetrí čas a peniaze, pretože zlé výpočty (alebo ich nedostatok) povedie k mnohým úpravám pôvodného projektu.

Typy schodov

Existuje veľké množstvo rôznych možností schodísk. Vyznačujú sa výrobným materiálom (drevo, betón alebo kov), typom výstupu (ploché schodisko, špirálové s otočením určitého stupňa).

Najbežnejšie je schodisko z dreva. Tiež často stavať schodisko s obratom 90 stupňov. Nie je nezvyčajné, že tieto dva typy zdvíhacích zariadení sa skombinujú do jedného.

V prípade obmedzeného priestoru vytvorte točité kovové schodisko. Skrutkovací typ zdvíhania šetrí miesto a výrobu kovu - pre zvýšenie pevnosti konštrukcie. Betón sa používa na schody v masívnych budovách (napr.sídla).

Čo hľadať

V nízkopodlažnej budove, ktorá nemá skúsenosti s výstavbou, je lepšie objednať si modulárny rebrík, akýsi projektant, kde sú všetky diely vyrezané a očíslované a stačí ich len zostaviť podľa pokynov. Jedná sa väčšinou o drevené schody.

Pri stavbe schodiska z betónu, okrem vylievania rámu, budete musieť vykonať exteriér (s krásnymi kameňmi alebo drevenými materiálmi). Ukazuje sa to dvojnásobné plytvanie času a peňazí. Pre chaty s 3 a viac poschodiami sú však povinné pre požiarnu bezpečnosť.

Pri prvom rebríku nie je potrebné okamžite ohrozovať zložitú štruktúru. Čím je tento model jednoduchší, tým je pravdepodobnejšie, že sa vám podarí na prvý pokus úspešne vybudovať tento zdvíhací prostriedok.

Dávajte pozor na uhol schodov: ak je viac ako 45 stupňov, rebrík sa bude považovať za bočný rebrík a môžete sa pohybovať len dozadu. Optimálny uhol sklonu sa považuje za 37 stupňov.

Drevo ako stavebný materiál je vhodnejšie, pretože vzhľadom na jeho vlastnosti umožňuje opraviť drobné stavebné chyby, ktoré vznikli v dôsledku nepresných výpočtov a neskúsenosti dodávateľa.

Po výstavbe sa môže budova z dôvodu voľnej pôdy zrútiť, a preto môže byť schodisko niekoľkokrát vyššie alebo nižšie ako podlaha.centimetrov a ľahšie ho upevnite v drevenej konštrukcii.

Pri konštrukcii výťahu s otočením smerom k nemu musí byť vzdialenosť medzi rozpätiami najmenej 100 mm.

Fáza výstavby

Pri odpovedi na otázku, ako urobiť schody do druhého poschodia vlastnými rukami, existuje niekoľko fáz výstavby.

Prvou fázou akejkoľvek štruktúry, či už ide o schodisko do domu alebo schodiskové schodisko, je vytvorenie projektu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať bezpečnosti budovy a jej jednoduchému používaniu.

Štruktúra musí odolať priemernej hmotnosti obyčajnej osoby so spravodlivým rozpätím. Použite zábradlie!

Ak tam nie sú, mal by byť navrhnutý iný plot, aby sa zabezpečila bezpečnosť zostupu.

Zvážte vytvorenie dreveného schodiska s kosouri

Potom, čo ste navrhli vašu budovu, musíte pripraviť materiály. V našom prípade zvoľte dosky vhodnej hrúbky a dĺžky, pripravte zábradlia s zábradlím a pripravte kosouru. Bude to druhá etapa výstavby.

Ako materiál pre kosour sa zmestí borovicová doska s hrúbkou 4 cm, na ktorej označíme kroky a rozrezáme ju elektrickou skladačkou.

Výsledný produkt používame ako vzorku na druhú (a ak je šírka schodov viac ako meter, potom tretia), kosour. Vyplníme požadovaný počet krokov.

Tretím krokom bude zostavenie všetkých častí dohromady. Po prvé, kosouri sú umiestnené na mieste ich trvalého umiestnenia. Potom pomocou skrutiek pripevnite schody ku kosouramu.

Potom sa pomocou klincov umiestnia na schody zábradlia a zábradlia sa k nim pripoja. Rebrík je pripravený!

Foto schody vlastnými rukami