Ako je oblúk vyrobený vo dverách vlastnými rukami? 56 nápadov a praktických tipov

Ak máte byt, určite chcete, aby bol útulnejší, pohodlnejší a viac. V súčasnej dobe, jeden z spôsobov, ako vizuálne zväčšiť svoj domov je vytvoriť oblúky miesto dverí.

Rôzne fotografie oblúkov ukazujú, aké sú rôznorodé a koľko menia vzhľad bývania. Ďalej bude opísané, ako urobiť oblúk do-it-yourself.

Druhy oblúkov

Oblúk je otvor v stene, ktorý nemá strop vo forme dverí. Ich názory sa líšia len v hornej časti a presnejšie v tom, ako sú rohy konštruované (rovné, zaoblené alebo postavené).

V modernom svete existuje 7 druhov oblúkov:

  • klasika;
  • „moderný“;
  • „romantika“;
  • elipsa;
  • lichobežník;
  • „portál“;
  • semi-oblúk.

Prvé štyri typy majú zaoblené rohy a líšia sa len vo forme zaokrúhľovania.

Klasický oblúk je teda polkruh s polomerom polovice šírky otvoru; „Moderný“ má malý rohový polomer; "Romance" a elipsa sú podobné a predstavujú pravidelné zaoblené rohy.

Ďalšia vec je hrazda a portál. Tieto dva druhy používajú ostré rohy. Na hrazde vrch reprezentujetoto číslo je samo o sebe a „portál“ je bežný vchod bez dverí.

Dokonca aj nevšedný „portál“ sa dá vyrobiť na hranie s novými farbami, čím sa stĺpy pozerajú do antického štýlu (grécky alebo rímsky).

Lichobežník, hoci je to dosť nezvyčajné riešenie, nevyhovuje žiadnemu štýlu, takže sa používa oveľa menej často ako iné oblúky.

Posledný typ je semi-oblúk, ako názov napovedá je 1 zaokrúhlený a 1 pravý uhol. Tento typ oblúka sa začal používať nedávno, ale už získal popularitu.

Je na vás, aby ste sa rozhodli, ktorý oblúk v byte chcete nainštalovať, budeme sa viac starať o oblúky sadrokartónu ako najvhodnejší materiál na stavbu.

Podrobný návod na vytvorenie oblúka

Vyberte budúci tvar oblúka. Je dôležité, aby vyhovoval celkovému štýlu miestnosti, ktorá sa pripojí.

Dvere čistíme od omietky a vyrovnávame. Tu je to jednoduché - čím čistejšia je povrchová práca, tým bezpečnejšie je držiak.

Upevnite rám oblúka. Samotnú konštrukciu vytvoríme z profilu (je to možné z drevených tyčí).

Pripojte výrezový oblúk zo sadrokartónu (jedna strana) k rámu. Ak chcete získať oblúk požadovaného typu, uprostred sadry základne urobíme dieru pod nechtom. Zväzujeme k nemu šnúrku a dostaneme domáci kompas. Zmenou dĺžky lana môžete zmeniť polomer zaoblenia rohov a ich vzhľad.

Uplatňovanie sna druhú stranu sadrokartónu a označte na nej, ako na šablóne, oblúku, a potom vystrihnite a upevnite k rámu.

V žiadnom prípade by ste to nemali robiť na podlahe, pretože otvor je zvyčajne asymetrický, čo v najhoršom prípade ovplyvňuje presnosť označenia typu jedna ku jednej.

Výsledný oblúk zmeráme a urobíme pásku na upevnenie z profilu. Následne pripojíme výslednú pásku k oblúku oblúka na skrutkách.

Nainštalujte prepojky. Ich veľkosť sa vypočíta jednoducho: hĺbka oblúka je mínus 1,5 cm, materiál výroby je kovový profil, menej obyčajne drevo. Pripevnite na koniec otváracieho hárku skrutiek sadrokartónu.

Vykonávame dokončovacie práce (vyrovnávame s tmelom, prepíšeme možné otvory, tapety na tapety alebo lepidlá).

Iné spôsoby výroby oblúka

Oblúk môžete otvoriť aj dvoma ďalšími spôsobmi. Rozdiel medzi týmito spôsobmi vytvoriť oblúk v upevnení sadrokartónu.

V druhej verzii je pripevnený k mostom nie s celým plechom, ale so špeciálne rezanými kusmi (súpravou) s použitím špeciálneho roztoku (voda, tmel plus lepidlo PVA) a to by malo byť vykonané bezodkladne, pretože roztok veľmi rýchlo zamrzne.

Tretia možnosť poskytuje drevené prekladané na lepidlo. Sadrokartón v otvore k prepojkám je tiež prilepený.

Ako ohýbať sadrokartónové dosky?

Okrem toho môže nastať otázka: ako ohýbať sadrokartónové dosky?Najlepšie na to je tenká lepenka (6 mm).

A existujú aspoň 2 spôsoby, ako ho ohnúť:
1 cesta - valec položte na kartón, aby ste v ňom roztrhli omietku, namočte ju do vody a postupne ju upevnite skrutkami na pásku.

2-cestné - aby sa rezy na sadrokartónu každých 4-5 centimetrov. Keď pripevníte na koniec otvoru, materiál na mieste rezu praskne a je lepšie priľnúť k povrchu steny.

Veľa šťastia vo vašej práci!

Foto oblúk vlastnými rukami